Items tagged 'Starting 2008 - 2009'

Starting Serving Students in 2008 - 2009 (or Planned to Start)

 

Extract Tagged Organizations

Organizations (107)

Tagged organization search results
Number Name Email Phone
0287-06-789 279 - Rush Creek Elementary - TS andersonamy@district279.org (763) 391-7142
0022-01-007 Afterschool Program plundin@detlakes.k12.mn.us (218) 844-5687
0206-01-007 Alexandria Early Childhood and Family Education ljenc@alexschools.org (320) 762-3305
4184-07 Aspen Academy melanie.jiskra@aspenacademymn.org (952) 226-5940
4184-07-010 Aspen Academy melanie.jiskra@aspenacademymn.org (952) 226-5940
0016-31-006 Avail Academy (Fridley 9-12 Campus) office@availacademy.org (763) 531-1732
0016-01-789 Avanti (763) 230-7470
0162-01-030 Bagley ALP mbensen@bagley.k12.mn.us (218) 694-3120
4192-07 Best Academy emahmoud@thebestacademy.org (612) 876-4105
4192-07-010 Best Academy emahmoud@thebestacademy.org (612) 381-9743
0252-01-003 Cannon Falls Alternative Learning (507) 263-6800
0093-01-004 Carlton ESY jengstrom@carlton.k12.mn.us (218) 384-4225
0534-01-040 Central Education Center (507) 533-1630
4188-07 Cologne Academy lpeterson@cologneacademy.org (952) 466-2276
4188-07-010 Cologne Academy lpeterson@cologneacademy.org (952) 466-2276
0930-53-016 CSEC Ascent Program (952) 368-8800
4185-07 DaVinci Academy hfischer@davincicharterschool.org (763) 754-6577
4185-07-010 DaVinci Academy hfischer@davincicharterschool.org (763) 754-6577
0578-01-695 Early Childhood Family Education Pine City Elementary cstolp@isd578.org (320) 629-4277
0139-01-040 Early Childhood Jacobson Elementary jthom@rushcity.k12.mn.us (320) 358-3635
0625-01-680 Early Ed Global Arts Plus (651) 293-8690
0022-01-038 Elementary Extended Year Program (218) 847-9271
0182-01-400 Extended School Year (218) 545-8801
0508-01-046 Extended School Year bgronseth@stpeterschools.org (507) 934-5703
0097-01-030 Extended School Year Program billiejo.steen@isd97.org (218) 485-4435
0935-52-012 Fergus Falls Early Childhood Sp Ed serickson@fergusotters.org (218) 998-0935
0935-52-013 Fergus Falls EC/Elementary Sp Ed serickson@fergusotters.org (218) 998-0935
0935-52-014 Fergus Falls Elementary Sp Ed 5-8 serickson@fergusotters.org (218) 998-0935
6004-61-080 Freshwater Ed Virtual Schools Cons. jnesland@fed.k12.mn.us (218) 894-2439
4186-07 Global Academy helen.fisk@globalacademy.us (763) 404-8200
4186-07-010 Global Academy helen.fisk@globalacademy.us (763) 404-8200
0001-03-417 Heritage Science & Technology abdisharid@heritagetech.net (612) 355-5570
0022-01-012 HS Culture Club knudell@detlakes.k12.mn.us (218) 847-9271
0022-01-008 HS Extended Year Program plundin@detlakes.k12.mn.us (218) 844-5687
6080-50 Infinity: Minnesota Digital Academy jo.mcclure@mninfinity.org (800) 624-4072
6080-50-010 Infinity: Minnesota Digital Academy jo.mcclure@mninfinity.org (800) 624-4072
0286-01-221 Insight School of Minnesota jhuber@k12.com (763) 560-1905
0112-01-065 Integrated Arts Academy IAA@district112.org (952) 556-6200
0287-06-786 Inter District Downtown School marilou_grundman@wmep.k12.mn.us (612) 752-7100
0287-06-428 InVEST High School ckhouck@district287.org (763) 559-3535
0287-06-429 InVEST Transition ckhouck@district287.org (763) 559-3535
2895-01-116 Jackson County Central ESY (507) 847-3608
0196-31-016 Journey Montessori Academy (952) 953-6441
4191-07 KIPP Minnesota Charter School sford@kippminnesota.org (612) 287-9700
4191-07-010 KIPP North Star Academy jcameron@kippminnesota.org (612) 287-9700
4164-07 Laura Jeffrey Academy Charter info@laurajeffreyacademy.org (651) 414-6000
4164-07-010 Laura Jeffrey Academy Charter info@laurajeffreyacademy.org (651) 414-6000
4189-07 Legacy of Dr. Josie R. Johnson Montessori office@jjlegacy.org (612) 302-3410
4189-07-010 Legacy of Dr. Josie R. Johnson Montessori office@jjlegacy.org (612) 302-3410
0194-01-090 Link12 Lakeville High School Dana.Kelly@isd194.org (952) 232-2000
4183-07 Lionsgate Academy drestorff@lgamn.org (612) 217-0436
4183-07-010 Lionsgate Academy - Minnetonka rboyack@lgamn.org (612) 217-0436
0022-01-036 LPA Extended Year Program (218) 847-9271
2397-01-033 LSH Middle School Alternative Prog (507) 665-5800
0837-01-040 Madelia Early Childhood Family Education tracihenry@isd837.org (507) 642-3234
0837-01-050 Madelia School Readiness Program tracihenry@isd837.org (507) 642-3234
0832-01-165 Mahtomedi Middle Level Center john.sedey@mahtomedi.k12.mn.us (651) 762-2484
0283-01-759 Melrose reynolds.tami@slpschools.org (952) 993-6200
0160-70-004 MN State Academies ECFE annegrace.donatucci@msa.state.mn.us (507) 384-6649
0160-70-006 MN State Academies School Readiness annegrace.donatucci@msa.state.mn.us (507) 384-6649
0022-01-009 MS Extended Year Program markjenson@detlakes.k12.mn.us (218) 847-9271
4187-07 Natural Science Academy kendra.hunding@naturalscienceacademy.org (651) 925-5050
4187-07-010 Natural Science Academy kendra.hunding@naturalscienceacademy.org (651) 925-5050
0272-01-888 New Connections (952) 941-5151
0011-01-465 New Connections - Compass greg.cole@anoka.k12.mn.us (763) 784-2454
0833-01-056 Next Step Transition Program nloch0@sowashco.org (651) 425-5104
4053-07-020 North Lakes Academy Upper School cstottler@northlakesacademy.org (651) 982-2688
6076-50-080 Northland Learning Center 080 rengebritson@northlandsped.org (218) 741-9201
0930-53-027 ODINED cwalters@swmetro.k12.mn.us (952) 567-8000
0031-01-190 Oshki Manidoo Center Alexis_Wilde@isd31.net (218) 333-3478
0022-01-037 Pelican Rapids Extended YY Program (218) 847-9271
0578-01-693 Pine City Targeted Services pfoley@isd578.org (320) 629-4011
0139-01-050 PreSchool Jacobson Elementary jthom@rushcity.k12.mn.us (320) 358-3635
0877-01-085 PRIDE Transitions aernst@buffalo.k12.mn.us (763) 682-8721
4182-07 Quest Academy ssplinter@questacademymn.org (952) 285-4100
4182-07-010 Quest Academy ssplinter@questacademymn.org (952) 285-4100
0038-01-090 Red Lake Juvenile Detention Facility sfredrik@redlake.k12.mn.us (218) 679-3353
6082-50 Redwood Area Telecom Cooperative dnegen@rcw.k12.mn.us (320) 905-0575
6082-50-010 Redwood Area Telecom Cooperative dnegen@rcw.k12.mn.us (320) 905-0575
0287-06-787 Richfield Career Program (612) 498-6000
0625-01-607 Rivereast Program katie.plalz@spps.org (651) 744-2567
6079-52-010 Rum River North ttacker@rrsec.org (763) 552-6801
6079-52-020 Rum River South ttacker@rrsec.org (763) 552-7701
6079-52-030 Rum River Special Ed Coop ESY (763) 552-7733
6079-52 Rum River Special Education Cooperative ttacker@rrsec.org (763) 552-7701
0578-01-696 School Readiness (ECFE) Pine City Elementary cstolp@isd578.org (320) 629-4030
6081-50 Scott County Schools Network (SCSN) wphillips@shakopee.k12.mn.us (952) 496-5174
6081-50-010 Scott County Schools Network (SCSN) wphillips@shakopee.k12.mn.us (952) 496-5174
0915-52-035 So. Plains Elementary Day Facility smittelstadt@fairmont.k12.mn.us (507) 893-3176
0625-31-860 St. Agnes El (651) 227-1886
0957-51-029 St. Francis ALC IS rfuller@cambridge.k12.mn.us (763) 753-7515
0938-52-013 Step TD Program mhanson@mawseco.k12.mn.us (320) 543-1122
0001-03-420 Success Academy sally.reynolds@mpls.k12.mn.us (612) 668-3870
0191-31-009 Sunrise International Montessori (952) 890-8877
0991-83-029 SWWC ELC - Pipestone (507) 825-5858
0916-06-069 Targeted Services Mahtomedi sthomas@916schools.org (651) 415-5609
6074-50-841 Targeted Services-STRIDE Academy executivedirector@strideacademy.org (320) 230-5340
0001-03-418 Tatanka Academy tprivette@tatankaacademy.org (612) 729-5171
0709-01-950 The Bridge Jason.Crane@isd709.org (218) 336-8740
0930-53-031 Transition Program 18 To 21 (952) 567-8108
0196-31-015 Trinity School at River Ridge (651) 789-2890
0640-01-030 Vesta Elementary (507) 342-7114
0001-03-419 VOA High wsmith@voamn.org (612) 375-0700
4176-07 Waynewood School of Hope (651) 735-0628
4176-07-010 Waynewood School of Hope (651) 735-0628
0280-01-700 West Campus lynda.gault@richfield.k12.mn.us (952) 230-9100
6026-61-025 West Central Education District B-2 lfevig@wced6026.com (320) 256-6026